Dlaczego tanie meble są tanie? 0
Dlaczego tanie meble są tanie?

Dlaczego tanie meble są tanie? - Oto jest pytanie

Witajcie w dobie handlowych sieci w tym meblowych (a w sumie meble&deko), które nazywamy potocznie sieciówkami oraz w dobie internetu (czyli sklepów internetowych z meblami), który działa na korzyść konsumentów (dostępność, gama, porównywanie i wiele więcej). Te miejsca działają tak, że spotykamy się z towarami, które biją cenowo na głowę innych mniejszych, konkurujących. Co do samych sieci niewątpliwą zaletą jest to, że są dostępne w wielu miejscach oraz agregują szeroki wachlarz wyselekcjonowanych produktów typu meble, akcesoria wyposażenia wnętrz i tak dalej. Próżno szukać takiej ilości w innych miejscach. To są rzeczywiście tanie meble. Zarządy i kierownictwo dbają o to aby personel wykazywał się obsługą klienta na medal. Sieci też pilnują i regulują przepływ zamówień - w końcu najczęściej opinia wystawiana jest im oczywiście taki model prowadzenia biznesu ma jednak swoje zasady dzięki, których przestrzeganiu może egzystować (przynosić zysk ekonomiczny) a kupujący mogą cieszyć się z tego co im dostarcza. Zasady te są poniekąd kompromisem pomiędzy korzyściami dla strony sprzedającej i kupującej.

Uprzedzając ewentualne komentarze - poniższy wpis nie ma za zadanie wskazywać kto jest dobry a kto zły ani też piętnować dużych detalistów. Nie ma też za zadanie wynosić na piedestał drogich czy luksusowych mebli pokazując jakie to tanie meble są słabe (jest wiele powodów dla których drogie meble można stawiać w słabym, złym świetle - być może pojawi się o tym kolejny wpis). Warto pamiętać też, że często rozwiązania tańsze nie oznaczają wcale ubytku w odczuciach podczas użytkowania - jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do czegoś co nam pasuje i nie wywołuje złych doświadczeń to autorzy uważają, że jest to jak najbardziej OK. Artykuł to analiza i zasób wiedzy, który może pomóc czytelnikowi w przyszłych wyborach związanych z zakupem umeblowania do domu - szczególnie w momencie kiedy będzie się wahał czy szukać mebli z niższej półki cenowej czy też skierować się w stronę wyższej.

Tania komoda = Sztuka minimalizmu w produkcji mebla

Otwieranie i zamykanie - po prostu mebel ma się otwierać, tak?.

Spora część producentów nie stosuje nowoczesnych mechanizmów otwierania, inni kiedy już stosują to wybierają te możliwie najtańsze. Powód tej sytuacji jest bardzo prosty -minimalizuje się wszelkie rozwiązania aby mebel kosztował najmniej. Skąd to podejście? Bynajmniej nie z niedbalstwa. Bierze się stąd, że liczy się duża sprzedaż - dlatego tani mebel zazwyczaj gwarantuje wysoki wolumen sprzedaży w kanale i segmencie na który wytwarzane są szafki.

Co do otwierania szuflad najczęściej spotka się w meblach np. do salonu?

1.Pierwszy sposób to "zbyt" długie wystające poza obrys mebla fronty .
2.Drugi sposób to ścięta górna krawędź frontu - w taki sposób, że jest możliwość zahaczenia palcami i odsunięcia (na myśl przychodzi pewna seria komód Ikea, która została skopiowana przez kilku producentów, popularna na allegro w różnych konfiguracjach)
3.Ostatni sposób jaki można często zauważyć to wyfrezowanie otworu lub po prostu przestrzeni w otwieranym froncie - pozwalającej na włożenie palców.

Co do mechanizmów dzięki ,którym mebelki się otwierają i zamykają:

Szuflady meblowe przeróżnego rodzaju - obsługują prowadnice kulkowe lub rolkowe (zazwyczaj zainstalowane są po środku wysokości korpusu bocznego szuflad) - nie zapewniają tak płynnej pracy jak wyższej klasy prowadnice kulkowe, ale ostatnio całkiem dobrze starają się uzupełniać funkcjonalności takie jak cichy domyk czy też otwieranie na dotyk (różnica w użytkowaniu jest zauważalna - tak jak i różnica w cenie -wysokiej klasy prowadnice potrafią kosztować 200 zł od sztuki i więcej - popularny i chwalony Blum, który często pojawia się w realizacjach kuchni na wymiar).


Drzwiczki od szafek i innych mebli - zawiasy, które obecny przemysł produkuje w naszej opinie to na tyle zaawansowany technologicznie, prosty i w przystępnej cenie produkt, że nie ma naprawdę odczuwalnej różnicy (opinia autorów), można zakładać, że trzeba częściej regulować, nie są takie dokładne w utrzymaniu równomiernie ciężaru frontów ale skala tych niedogodności jest uważamy minimalna.
"Klapy" - mowa tutaj o frontach, które uchylają się - te obsługiwane są zazwyczaj przez zawiasy w połączeniu z tzw. podnośnikami (amortyzatorami) - im tańszy komplet tym więcej luzów, im więcej luzów tym częściej dochodzi w wyrywania z mocowania lub głośniejszej pracy tudzież nierównomiernego rozłożenia sił co skutkuje uderzaniem części wystającej poza obrys.

Mała uwaga co do prowadnic - przy zakupie mebla z szufladami warto sprawdzić czy szuflada pracuje w pełnym czy częściowym wysuwie, pełne wysunięcie się oznacza komfortowe manewrowanie przy wkładaniu i wyjmowaniu rzeczy tam umieszczanych.

Konstrukcyjnie - szafki, szafeczki, komody, stołeczki

Połączenia i sprytne rozwiązania


Pora na kwestię budowy mebla - abstrahując od materiału do którego wrócimy. Kształty mebli są bardzo różne natomiast aby ten kształt powstał potrzeba odpowiedniej konstrukcji. Materiały trzeba tak poskładać "do kupy" aby prezentowały zamysł projektanta. Ścieżka ta ujawnia kwestię elementów i zastosowania rozwiązań służących do zespalania poszczególnych części danego modelu mebla. Minimalizacja kosztowa skłania producenta do zastosowania łączników jak najtańszych(i jednocześnie najprostszych). Zabieg ten powoduje, że oszczędza się czas na obróbce przygotowującej materiał pod wspomniane elementy (mniej otworów, jeden, max dwa rozmiary otworów do mocowań - tzn. wkrętów oraz kołów. Nośność konstrukcji i jej sztywność jest mniejsza. No i coś odnośnie części mebla - dlaczego tworzy się fronty komód imitujące szuflady? Dlaczego zamiast szuflad występują drzwi w meblach? Redukcja czy jak kto woli zastąpienie szuflad ma takie samo podłoże jak wcześniejsze operacje. Zawiasy drzwiowe są łatwe do wyregulowania, a drzwi w liczbie 1 zastępują i szufladę i drzwiczki czyli liczbę 2.

Materiały z których buduje się nowoczesne meble - pole porażki albo chwały

Producenci częściowo eksperymentują z materiałami,z technologią ich wytwarzania - płyty meblowe, materiał który jest laminatem, sposób ich wykończenia, dekory, fronty lakierowane i wiele innych. Eksperymenty przyczyniają się do postępu dlatego są nieodzowną praktyką w przemyśle nie tylko meblarskim. Eksperymenty jak to eksperymenty jednak wypadają na plus a czasem na minus. Warto zwrócić uwagę i ocenić trwałość danego rozwiązania które stanowi o wykończeniu mebla. Jako przestrogę warto podać przykład wykończenia folią imitującą lakier połysk - pewien producent jak się okazało po pewnym czasie był zmuszony do wymiany frontów. Wspomniane wymieniane fronty zaskoczyły użytkowników odklejaniem się pięknie wyglądającej "lakiero-folii".

Na szczęście materiały takie jak drewno, płyta mdf czy płyta meblowa są raczej pewnym budulcem wszelkiego umeblowania - więc nie ma się co martwić się na zapas. Uwagę jednak warto zachować kiedy sprawdzamy z jakich elementów składają się części mebla które pracują (szuflady, drzwiczki, półki). Upewnijmy się, że dno szuflady jest na tyle wytrzymałe, że nie zapadnię się podczas intensywnego użytkowania naszej nowoczesnej komody (zdarza się, że nie starcza miejsca i upychamy nasze np. ręczniki). Słabym punktem bywa też tylna ścianka szafki wykonana z cienkiej (3mm ) płyty hdf - tutaj często nie problemem jest sama płyta ale sposób jej zamontowania - wszelkie mocowania na gwoździki i śrubki nie wróżą dobrze.

O czym można by jeszcze napisać ale tylko wspomnimy? -Rzecz o pozostałych elementach tanich (ale tych drogich lub luksusowych też) mebli które będziemy oglądać w salonie meblowym lub sklepie internetowym:

Asortyment i to co jest na pokładzie tegoż asortymentu meblowego to multum przeróżnych rzeczy dlatego podrzucamy listę na co zwrócić uwagę kiedy już będziemy buszować po salonie meblowym lub gdy będziemy surfować po internetowym sklepie z mebelkami.

Uchwyty do drzwiczek i szuflad

  • czy są w wygodnych miejscach?,
  • czy ich umiejscowienie nie spowoduje uszkodzenia ściany podczas otwierania,
  • czy ich jakość zapowiada spokojne użytkowanie latami?

Nóżki meblowe

  • czy nóżki meblowe są tak umiejscowione, że nie będziemy się o nie potykać? (widzieliśmy wiele szafek ze skośnymi nóżkami, które wystawały poza mebel) - nieostrożność, dzieci ...skutki? - potłuczone ozdoby, upadek telewizora itp.
  • czy materiał i faktura nóżek pokrywa się / pasuje do korpusu meblowego?

Spasowanie części mebla

  • czy poszczególne elementy mebla pozwalają sobie na bezproblemowe korzystnie z nich ? (płynne otwieranie, zamykanie, wysuwanie itd)


Gdybyśmy o czymś zapomnieli to śmiało dodajcie w komentarzu coś od was. Zakupy umeblowania to kwestia wiążąca się z rozsądnym wyborem i kilkuletnią perspektywą dlatego warto poświęcić chwilę na zadanie sobie kilku pytań. Jak pokazują badania klientów kupujących meble do samodzielnego złożenia, bardzo często nie mamy zwyczajnie siły ich rozkładać i odsyłać jako zwrot. Niezadowolenie pozostaje co widać w komentarzach lub opiniach ludzi. Urządzajmy się zatem pięknie ale i z głową :) !.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl